Home Creators Posts Import Register Favorites Logout

Content

Χαίρετε, πάντες! This is the script I used for my latest episode of Ancient Greek in Action in case it helps you to follow along. (The text here may differ from the actual video due to improvisation and editing.)

TEACHER/STUDENT

Δ. Χαῖρε, ὦ Λουκᾶ!

Μ. Χαῖρε, ὦ Λούκιε!

Δ. Ἐγὼ ὁ διδάσκαλός εἰμι. Καὶ σὺ ὁ μαθητὴς εἶ.

Μ. [quizzical expression. Δ helps]

Δ. Σὺ μὲν εἶ ὁ μαθητής, ἐγὼ δέ εἰμι ὁ διδάσκαλος.

ὁ διδάσκαλος.

ἡ διδάσκαλος.

ὁ διδάσκαλος.

ἡ διδάσκαλος

αἱ διδάσκαλοι

οἱ διδάσκαλοι

[genders mixed] οἱ διδάσκαλοι

ὁ μαθητής

ἡ μαθήτρια

οἱ μαθηταί

αἱ μαθήτριαι

[genders mixed] οἱ μαθηταί

Δ. Ἆρα σὺ ὁ μαθητὴς εἶ;

Μ. Ναί, ἐγὼ ὁ μαθητής εἰμι.

Δ. Ναί, σὺ ὁ μαθητὴς εἶ. Ἐγὼ δέ;

Μ. Σὺ εἶ ὁ διδάσκαλος.

Δ. Ναί, ἐγώ εἰμι ὁ διδάσκαλος. Τίς εἶ σύ;

Μ. Ἐγὼ εἰμι Λουκᾶς.

Δ. Ναί, σὺ εἶ Λουκᾶς. Τὶς δέ εἰμι ἐγώ;

Μ. Σὺ εἶ Λούκιος.

Δ. Ναί. Ἐγὼ μέν εἰμι Λούκιος, σὺ δὲ εἶ Λουκᾶς.

GENDER TERMINOLOGY REVIEW

Δ. Ἡ μαθήτρια· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. Θηλυκόν.

Δ. Ναί, θηλυκόν. Ὁ διδάσκαλος· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. Ἀρσενικὸν.

Δ. Ναί, ἀρσενικὸν. Ἡ διδάσκαλος· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. Θηλυκόν.Δ. Ναί, θηλυκόν. Αἱ διδάσκαλοι· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. Θηλυκόν.

Δ. Ναί, θηλυκόν. Οἱ μαθηταί· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. Ἀρσενικὸν.

Δ. Ναί!

[black screen of grammar]

ὁ οἱ· ἀρσενικόν

ἡ αἱ· θηλυκόν

ΜΕΝ ΔΕ CONTRAST AGAIN

WITH NAMING OBJECTS AS REVIEW

THEN SINGULAR PLURAL

Δ. Ὦ Λουκᾶ... εμμ Λουκᾶ...;;

[M. is daydreaming]

εμμ Λουκᾶ...;;

Ὦ! μαθητά!

[Μ. pays attention again]

Ναί! Σύ! Σὺ μὲν εἶ ὁ μαθητής! Ἐγὼ δέ εἰμι ὁ διδάσκαλος! [use one hand other hand gestures]

Μ. Ναί, ὦ διδάσκαλε Λούκιε. Σὺ μὲν εἶ ὁ διδάσκαλος, ἐγὼ δέ εἰμι ὁ μαθητής. [use one hand other hand gestures]

Δ. Καλῶς. Ὦ μαθητὰ Λουκᾶ, ἀνάστηθι!

[Μ. stands]

Καλῶς. Ἐλθὲ δεῦρο, ὦ μαθητά.

Δ. Τί ἐστιν;

Μ. Κάλαμός ἐστιν.

Δ. Ναί. Κάλαμός ἐστιν.

[gets out 2 pens]

Καὶ νῦν, πόσοι κάλαμοί εἰσιν;

Μ. Δύο καλάμω ἐστόν.

Δ. Ναί, δύο καλάμω ἐστόν.

[gets out 3 pens]

Νῦν, πόσοι κάλαμοί εἰσιν;

Μ. Τρεῖς [maybe keep the camera on the Δ.]

Δ. Καλῶς. Νῦν πόσοι;

Μ. Τέτταρες κάλαμοί εἰσιν.

Δ. Καλῶς. Νῦν πόσοι;

Μ. Πέντε. Πέντε κάλαμοί εἰσιν.

Δ. [takes out a Hydria]

Ἆρα μὴ κάλαμός ἐστιν;

Μ. Οὐχί. Ὑδρίᾱ ἐστίν.

Δ. Ναί.

[takes out 5 hydriae] Πόσαι ὑδρίαι;

Μ. Πέντε ὑδρίαι εἰσιν.

Δ. Καλῶς. Καὶ νῦν πόσαι εἰσίν;

Μ. Τρεῖς ὑδρίαι εἰσιν.

Δ. Ναί. Καὶ νῦν πόσαι ὑδρίαι εἰσιν;

Μ. Δύο ὑδρίᾱ ἐστόν.

Δ. Ναί. Νῦν πόσαι ὑδρίαι εἰσιν;

Μ. Μία ὑδρίᾱ ἐστίν.

Δ. Καλῶς! Πόσοι κάλαμοι;

Μ. Εἷς κάλαμός ἐστιν.

Δ. Καλῶς.

[black screen of grammar]

εἷς κάλαμός ἐστιν, ὁ κάλαμόπς ἐστιν · μία ὑδρίᾱ ἐστίν, ἡ ὑδρίᾱ ἐστίν.

1 and 1 take the place of the words, use highlighted colors for singular and dual and plural

ὁ · ἡ · εἷς · μία · ἐστιν: ἑνικός

δύο (2) καλάμω ἐστόν

τὼ καλάμω ἐστόν

δύο (2) ὑδρίᾱ ἐστόν.

τὼ ὑδρίᾱ ἐστόν

τὼ · δύο · ἐστον: δυϊκός

τρεῖς (3) κάλαμοί εἰσιν

οἱ κάλαμοί εἰσιν

τρεῖς (3) ὑδρίαι εἰσιν

αἱ ὑδρίαι εἰσίν

οἱ · αἱ · τρεῖς, τέτταρες, πέντε · εἰσιν · πληθυντικός

Δ. Ὦ Λουκᾶ, ὁ κάλαμος· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. μμμμμ. Ἑνικός!

Δ. Ναί! Ἑνικός! Εἷς κάλαμος· ἑνικός.

Οἱ κάλαμοι· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. μμ. Πληθυντικός.

Δ. Καλῶς! Τρεῖς κάλαμοι. Οἱ κάλαμοι· πληθυντικός.

Πέντε κάλαμοι· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. Πληθυντικός

Δ. Ναί, πληθυντικός.

Τὼ καλάμω· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. μμμ εἷς, δύο καλάμω· δύο· δυϊκός!

Δ. Καλῶς!

Δύο ὑδρίᾱ· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. Δυϊκός!

Δ. Ναί, δυϊκός.

Τέτταρες ὑδρίαι· ἑνικὸς ἢ δυϊκὸς ἢ πληθυντικός;

Μ. Πληθυντικός.

Δ. Ναί· αἱ ὑδρίαι· πληθυντικός

Μία ὑδρίᾱ;

Μ. Ἑνικός!

Δ. Καλῶς, ὦ Λουκᾶ!

Δ. Πόσοι κάλαμοί εἰσιν;

Μ. Δύο. Δύο καλάμω ἐστόν.

Δ. Καλῶς! Ναί. Δύο κάλαμοί εἰσιν. [goes about his business]

M. Ἔ;! «Δύο κάλαμοί εἰσιν»;

Δ. [oh yeah!] ἀαααααα...! Ναί. Δύο καλάμω ἐστὸν ἢ δύο κάλαμοί εἰσιν.

M. «Ἤ»; [or?]

Δ. Ἤ! [or!]

Μ. Ἔ; [huh?]

Δ. Ἔ...[yup...]

Μ. Ἔ... [all right...]

[presenting two hydriae]

Δ. Ὦ Λουκᾶ, πόσαι ὑδρίαι εἰσίν;

Μ. Δύο ὑδρίᾱ ἐστόν.

Δ. Ἤ.....; [big smile]

Μ. Δύο ὑδρίᾱ ἐστόν ἢηηηηηη δύο ὑδρίαι εἰσίν.

Δ. Καλῶς!

SINGULAR FOR ΟΥΔΕΤΕΡΟΝ

Δ. Ὦ Λουκᾶ, πόσα ποτήρια;

Μ. Ἕν. Ἕν ποτήριόν ἐστιν.

Δ. Ναί! Ἕν ποτήριόν ἐστιν.

κν Πόσα ποτήρια;

Μ. Τρία ποτήριά εἰσιν.

Δ. tongue click. Japanesy nnnnnnn!

Τρία ποτήριά ἐστιν.

Μ. ἔ;; “Τρία ποτήριά ἐστιν”...;;

Δ. Ναί! Τρία ποτήριά ἐστιν. Τέτταρα ποτήριά ἐστιν. Πέντε ποτήριά ἐστιν.

Μ. Ἀλλά... τί;!

Δ. ε!

Μ. Ἀλλά...ὦ διδάσκαλε, ἆρα οὐ ποτήρια πληθυντικός;

Δ. Ναί. Πληθυντικός.

Μ. Τὸ δὲ ἐστιν, ἆρα οὐ ἑνικός;

Δ. Ναί.

Μ. “τρία ποτήριά ἐστιν,” οὐχὶ “τρία ποτήριά εἰσιν”

Δ. Mmhm. “τρία ποτήριά ἐστιν,” οὐχὶ “τρία ποτήριά εἰσιν”

M.  Ἀλλὰ...διὰ τίιιι;! Διὰ τί;

Δ. Μμμ. Τὸ ποτήριον· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν;

Μ. μμ... τὸ ποτήριον...οὐκ ἀρσενικόν...οὐ θηλυκόν...οὐδέτερον!

Δ. ΝΑΙ! Οὐδέτερον!

τὸ ὀρνίθιον· τὰ ὀρνίθια: οὐδέτερον

τὸ ἱερόν· τὰ ἱερά: οὐδέτερον

τὸ δένδρον, τὰ δένδρα· οὐδέτερον

τό · τά: οὐδέτερον

Τὰ ποτήριά ἐστιν. μμ 

Τὰ ποτήριά ἐστιν.

Τὰ ποτήρια· ἀρσενικὸν ἢ θηλυκόν ἢ οὐδέτερον;

Μ. Οὐδέτερον.

Δ. Ναί.

ἐστιν· ἑνικός ἢ πληθυντικός;

Μ. Ἑνικός.

Δ. Ναί. Διὰ τί; [hands raised (good thumbnail pose!)

Μ. Διότι... οὐδέτερόν ἐστιν.

Δ. ΝΑΙ! Διότι “τὰ ποτήρια” οὐδέτερόν ἐστιν. Ἆρα σὺ συνῑ́ης;

M. Ναί...ἐγὼ συνῑ́ημι.

Δ. Καλῶς!

Ὦ Λουκᾶ· Τὰ δένδρά ἐστιν ἢ εἰσιν ;

Μ. Τὰ δένδρα ἐστίν.

Δ. Ναί! Διὰ τί; 

Μ. Διότι τὰ δένδρα οὐδέτερόν ἐστιν.

Δ. Ναί. 

Τὰ ὀρνίθια εἰσιν ἢ ἐστιν ;

Μ. Τὰ ὀρνίθια ἐστίν.

Δ. Ναί! Διὰ τί; 

Μ. Διότι τὰ ὀρνίθια οὐδέτερόν ἐστιν.

Δ. Ναί. Ἆρα συνῑ́ης, ὦ Λουκᾶ;

Μ.  Ναί! Συνῑ́ημι.

Δ. Καλῶς!

Πόσα ποτήριά ἐστιν;

Μ. Δύο ποτήριά ἐστιν.

Δ. Ναί. Πόσαι ὑδρίαι εἰσιν;

Μ. Δύο ὑδρίαι ἐστιν.

Δ. Ναί. Πόσοι κάλαμοί εἰσιν;

Μ. Δύο κάλαμοί εἰσιν.

Δ. Καλῶς!

ENDING

Δ. Ὦ Λουκᾶ, κάθισον!

 Ἔῤῥωσο!

Comments

No comments found for this post.